Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hamilelikte Asla Unutmamanız Gereken Kurallar

Hamilelikte Asla unutmamanız gereken kurallar

İşte hamilelik sırasında iyi beslenmeniz için gereken en önemli kurallar! Bu kuralları hamileliğinizin hangi döneminde olursanız olun uygulamaya başlayın ve dokuz ayın sonuna kadar sürdürün.

1. Öğünlerinizin yaklaşık üçte ikisi sebzelerden oluşmalı. Diğer bölümü ise et ve balık gibi protein açısından zengin yiyeceklerle süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum deposu olan besinleri içermeli. Diğer bir değişle protein ya da kalsiyum içeren her porsiyona karşılık, sebze, tahıl, baklagiller ya da meyveden oluşan en az iki porsiyon tüketin.

2. Eğer gün boyunca cips, çerez gibi yiyeceklerden atıştırma alışkanlığınız varsa bunların yerini hemen, hangi tipte olursa olsun, meyve ve sebzeler almalı.

3. Bir şey yemeden önce kendinize şöyle bir soru sorun; “Bu yiyeceğim bebeğim için faydalı mı?” Cevabınız “evet” ise size afiyet olsun. Ancak üzülerek “hayır” cevabı veriyorsanız, hiç değilse dokuz aylığına o yiyeceğin yerine daha sağlıklı bir şeyler yemeye çalışın.

4. Sigara ve içkiyi hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez bıraktığınızı biliyoruz! Bırakmanız gereken bir diğer şey de hamile değilken almaya alıştığınız ağrı kesici, asit giderici tarzı reçetesiz tüm ilaçlar. Bunları eskiden belki rahatlıkla ve sık sık kullanabiliyordunuz ama artık bu mümkün değil. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı asla kullanmayın.

5. Doktorunuzdan size hamileliğiniz boyunca rahatlıkla yapabileceğiniz bazı egzersizler önermesini isteyin. Size önerilen tüm fiziksel aktiviteleri aksatmadan, düzenli bir şekilde yapmayı da sakın ihmal etmeyin.