Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Glikolik Asit

Glikolik asit, dermatologlar ve ünlüler tarafından en çok sevilen peeling ürünlerinde kullanılan bileşenlerden biridir. Cildinizin tipi, kimyası ne olursa olsun her an gündeminizde olmalıdır.

Glikolik asit, diğer bir adı da alfa-hidroksi asit adında bir formdur. Bitki şekerlerinden oluşmuş, meyve asidi olarak da tanımlandırabileceğimiz ve sağlıklı bir cilt elde etmekte kullanılan en etkili kimyasal maddelerden biridir. İnanılmaz küçük molekül şekliyle cildin üst katmanlarına diğer asit maddelerinden daha iyi verim gösteriyor. Mat bir cilt için somut bir şekilde görünen, yenilenmiş ve taze bir görünüm veren en iyi asitlerden biridir. Glikolik asit, yılların geçmesi ile ortaya çıkan çizgiler, obluklar, kırışıklık ve deri sarkmalarının yan etkilerini azaltıp cildin temel yapısını güçlendirmek üzere uygulanan bir bakım peelingidir.

Glikolik Asit Ne Amaçla Kullanılır ve Kimler Yapmalı?

Glikolik asit genellikle yüz bölgesi için yapılan bir peeling uygulamasıdır. Ancak, yaşlanma etkilerinin ve sağlıksız bir hayatın ortaya çıkarttığı lekelerin yok edilmesi için de cildin diğer bölgelerine uygulanır. Güneşin zararlı ışınları ile ortaya çıkan lekelerin giderilmesini de sağlar.

Glikolik asit peelingin en büyük amacı cildin üst tarafında toplanan ölü ciltlerin giderilmesi, lekelerin giderilmesi, tıkalı gözeneklerin açılması ve var olan kırışıklıklarının en aza inmesidir. Üst tabaka yok edilerek, canlı bir görünüm elde etmek en temel görevidir.

Glikolik asit peelingi tabi ki işin ehli olan bir cilt uzmanı tarafından yapılmalıdır. Uygulama sonrası bazı komplikasyonlar çıkabilir ve bunun için uzmanlık gerekir. Evde bir tanıdığımız ile bu işlemi uygulamak çok sağlıklı değildir. Bakım merkezinde cilt uzmanları nezdinde uygulanması sağlıklı bir sonuç almanıza katkı sağlayacaktır.

Glikolik Asit Faydaları Nelerdir?

  • Güneşten zarar görmüş, yağlı bir cilt ya da leke varsa bunları rahatça düzeltilir.
  • Ölü hücreleri ve ciltte ki kara noktaları kolaylıkla çözerek, hücre yenilenmesini arttırır
  • Yüzeyde oluşan ve gözenekleri tıkayan kiri ortadan kaldırır böylece diğer bütün ürünlerin cilde daha kolay nüfuz etmesini sağlar.
  • Ciltteki nemi daha da arttırır.
  • Önceden çıkan ve kalıcı hale gelen sivilce izlerinin yok eder.
  • Genişlemiş gözenekleri küçülterek, oraya pislik dolmasını ve kötü görünmesini engeller.