Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Nazolabial Dolgu Ne Demektir?

Nazolabial Dolgu Nedir?

Burunun yüze değen köşelerinden ağız kısmının köşelerine doğru uzanan derin çizgiye nazolabial çizgi ya da oluk denir. Bu çizgi yeni doğmuş bebeklerde bile vardır ve yaş aldıkça belirgin hali daha da artmaktadır. Yapılan dolgu operasyonlarının en fazla olduğu yer burasıdır. Bu çizgilerin aşırı belli olması, insanı mutsuz, yaşlı gösterir. Nazolabial dolgu ile bu çizgiler bebekliğimizdeki gibi hafifletilir. Yüzdeki mimik kaslarına bir zarar vermeden hayata devam edilir.

Burun ve dudağın olduğu kısımlar yüzün en hassas bölgeleri olarak kabul edilir. Uygulama sırasında krem ya da iğne ile bu bölge mutlaka uyuşturulur. Oluğun derinliğine göre kullanılacak dolgu miktarı değişkenlik gösterir. 10 dakika gibi çok kısa sürede uygulama biter. Hafif bir kızarıklık kalabilir. Ancak 24 saat içinde alanın solisyonla temizlenmesi sonrası kızarıklık ortadan kalkar.

Nazolabial Dolgu’da Kullanılan Maddeler

Nazolabial Dolgu için en çok tercih edilen maddelerden biri hyaluronik asit içeren dolgulardır. Bu maddenin yüz dokusuna her hangi bir zararı yoktur. Hatta bazı araştırmalara göre dokuda ki kök hücreleri uyararak kolajen sentezini tetikler. Eklem, deri ve damarda bulunan bu madde vücudumuzun en temel maddelerinden biridir.

Hyalüronik asit cilt altına iğne ile enjekte edilir. Çok kısa sürdüğü ve yan tesiri olmadığı için aynı anda başka dolgu işlemleri de yapılır. Burada kullanılan hyaluronik asitin cildi gençleştirmesi, kırışıklıkları önlemesi, çökmelerin geciktirmesini, hücre yenilenmesi gibi birçok faydası vardır.

Nazolabial Dolgunun Kalıcılığı Nasıl?

Ortalama 12 ay süreyle kalır. Tabi bu normal şartlarda geçerli bir durum. Dolgunun sağlıklı bir şekilde kalması, o kişinin mimik kullanımına, kişinin derisel yapısına, sigara içip içmemesine, çevresel faktörlere ve belki de en önemlisi yapılan dolgunun kaliteli maddeden yapılıp yapılmaması belirler. Birden fazla yapılan dolgular, kalıcılık süresi bakımından daha etkilidir.

Nazolabial Dolgu Kimlere Yapılmaz?

Nazolabial Dolgu Riskli bir operasyon değil ama cilt altına enjekte edilen madde dolayısıyla bazı durumdaki insanlara yapılmaz.

  • Hamilelere
  • Bebek emzirmeye devam eden annelere
  • Kanser ve alerjik hastalığı olanlara
  • Diyabet ve bağışıklık sistemi zayıf olanlara yapılmaz.