Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Ekimi

Saç Ekimi; Ense bölgesinden alınmış olan kıl köklerinin, seyrek olan bölgelere ekilmesi ile yapılan cerrahi işleme denir. Günümüzde saç dökülmesi oldukça fazla görülmektedir. Bu durum genellikle erkeklerin başına geldiği bilinse de bayanlarda bu durumdan oldukça sıkıntı çekmektedir. Birçok kişi dökülen saçları için tedavi merkezleri aramaktadır. Bu tedavi merkezleri ülkemizde hemen hemen her yerde olmaktadır. Fakat merdiven altı diye tabii edilen bu merkezlerin kişilerin sağlığını ciddi anlamda bozmaktadır. Saç ekimi oldukça uzmanlık gerektiren mesleklerden biridir.

Saç Ekimi Türleri

Günümüzde saç ekimi ikiye ayrılmaktadır. Birisi ameliyatla saç ekimi bir diğeriyse ameliyatsız saç ekimidir. Kuşkusuz bu iki yöntemde uzmanlık gerektirmektedir. Ameliyatlı ekimde saçlıl alandan alınan deri özel bir hale getirilmektedir. Bu özel deri saçsız bölgeye yerleştirir.  Ardından o bölgeye ekim işlemi uygulanır. Operasyon ortalama 3 saat sürmektedir. Fakat günümüzde bu yöntem fazla tercih edilmemektedir.  Bir diğer ekim yöntemi ise ameliyatsız olandır. Bu yöntemde herhangi bir operasyon gerekmez. Ortalama 3 veya 4 seans da bu yöntem uygulanır. Bu yöntem her ne kadar basit gibi görünse de uzmanlık gerektiren bir yöntemdir.

Saç Ekiminde Karşılaşılan Sorunlar

Saç ekimi birçok kişide sorunsuz yapılabilmektedir. Fakat bazı kişilerde ciddi boyutlarda alerjik reaksiyon gelişebilir. Özellikle alerjik bünyesi olan kişilerin ekimi yapacak uzman hekime bu durumdan bahsetmesi gerekir. Bir diğer sık karşılaşılan yöntem ise hatalı ekimdir. Zira hatalı olarak ekilen saçlar bir bölgede yığılabilir ve göze hoş olmayan görüntülere neden olabilir.

Yine sık karşılaşılan sorunların başında saç köklerine verilen zararlar gelmektedir. Saç köklerine verilen zararlar telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına bilindik ve herkes tarafından önerilen ekim merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca uzman bir hekim tarafından ekim işlemi yapılmalıdır. Uzman bir hekim tarafından yapılan işlemlerde herhangi bir sorun çıkmaz.