Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Şakak Dolgusu

Estetik küçük işlemler ile daha görünüm günümüzde mümkün hale gelmiştir. Sıklıkla son yıllarda ülkemizde yapılan yüz dolguları ile sarkan ve kırışık içerisinde olan yüze gergin ve dolgun bir görünüm kazandırılır.  Şakak dolgusu yüze bu amaç için yapılan işlemlerden biridir. Kısa süren ve herhangi bir risk taşımayan bir işlem olması nedeni ile de sıkça uygulanmaktadır. Yüz dolgu işlemlerinin hepsinde ilk önce kişinin yüz yapısı incelenir. Şakak dolgusunda da yüze uygun şekilde şakak bölgesine uygulama gerçekleştirilir.

İçi boş olarak görünen şakaklara yağ enjekte edilmesi ile gerçekleşen yüz dolgu işlemine şakak dolgusu denilir. Bu uygulama diğer dolgu işlemleri gibi ameliyatsız bir uygulamadır. 20 yaşlarından başlayan ve 40 lı yaşlarda daha belirgin hale gelen şakak kısımlarındaki çökmenin giderilmesi bu işlem ile sağlanır. Şakaklara yapılan bu uygulama kişinin yüz hatlarının daha genç ve diri görünmesini sağlar.

Şakak Dolgusu Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şakak dolgusu uygulamasında başarılı sonuçlar için mutlaka konusunda deneyimli bir doktor bulunmalıdır. İşlemin başarısı doktorun tecrübesi ve yeteneği ile doğru orantılıdır. İşlem öncesi hastanın doğru bilgilendirilmesi gereklidir. İşlem öncesi kişinin tüm tahlil ve tetkiklerinin yapılması gereklidir. Enjekte edilen maddeye karşın vücutta bir alerjik durum olup olmadığına göre uygulama yapılmalıdır.

Estetik her işlemde olduğu gibi şakak dolgusu işlemi sonrası bazı durumlar görülebilir.

  • Ödem oluşumu ortaya çıkabilir.
  • Hafif kızarıklık görülebilir, fakat kızarıklıklar 1 saat içerisinde düzelir.
  • Ödem oluştuktan sonra 2 gün içerisinde ortadan kaybolur.

Tam teşekküllü bir hastanede uygulanması gereken yüz dolgusu işleminde sonuçlar olumlu olacaktır. Maliyeti açısından daha düşük fiyatlı klinik ya da doktor tercihinde enfeksiyon dahil birçok farklı durum ortaya çıkabilir. Bu yöntem genellikle ameliyattan korkan ya da ameliyat olması durumunda sağlık sorunları nüksedeceği düşünülenler için önerilir. Hiçbir anestezi işlemi gerektirmeyen dolgu işlemi ile kısa sürede daha genç ve sıkı bir yüz görünümü elde edilir. Günümüzde yüz dolgu çeşitlerine ilgi oldukça yüksektir. Özellikle 35 ile 45 yaş arasındaki kadınların daha çok bu uygulamayı tercih ettiği bilinmektedir.