Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Mucizevi Kolajen Arttırıcı Besinler

MUCİZEVİ KOLAJEN ARTTIRICI BESİNLER …

Kolajen azalımı cildinizin en önemli düşmanıdır. Yaşlanmanıza neden olur. Kolajen arttırımı için bir çok cilt bakım yöntemi vardır. Dışarıdan alınan ilaçların yanı sıra beslenmenizde kolajen doku üretimini arttırmanızı önermekteyiz. Peki bu kolajen artışını hangi besinlerle elde edebilirsiniz?

1- Kolajen zengini besinlere yüklenin. Kolajenin doğal kaynakları arasında hayvansal besinler var. Özellikle de kolajen zengini kemikli etler. Sakatat grubu besinler. Mesela kelle paçalar, paça işkembe çorbaları! Tavuğu veya kırmızı eti kemikleriyle birlikte tencerede kısık ateşte uzun süre haşlayarak pişirdiğinizde de o yemeğin içine daha çok kolajen ve GAG geçiyor.
Özellikle de et ve tavuk suyu adeta kolajen ve GAG kaynıyor. Balık da önemli bir kaynak. Bilhassa buğulanmış ya da fırında hazırlanmış balıklar. Ve tabii ki kıkırdağı ile yenebilen hamsi, istavrit ve benzerleri.
2- Sebzelere ağırlık verin. Özellikle de havuç, balkabağı gibi turuncu sebzeleri, pancar, domates gibi kırmızı lezzetleri tercih edin. Turuncular lütein, A vitamini, kırmızılar, morlar likopen ve antosiyanin zenginlikleri nedeniyle hem kolajen üretimini destekler, hem de mevcut kolajenin yıkımını yavaşlatırlar.
Sebze-meyve listenizde anti iltihap özelliği nedeniyle ananas da mutlaka bulunmalı. Ananastaki bromelain önemli bir iltihap önleyici ve kolajen koruyucu.
3- Yumurta beyazı yiyin. Yumurtanın sarısı da kolajen dostu ama yine de güçlü lizin ve prolin içeriği nedeniyle yumurta beyazı kolajen üretimi bakımından daha önemli.
4- Omega-3’ü ihmal etmeyin. Omega-3 zengini besinlerin hepsi güvenilir birer kolajen dostu.
5- Turunçgili ihmal etmeyin. Portakal mandalina, greyfurt fark etmiyor. Hepsinin kabuğunun alt kısmındaki beyaz bölüm şifa kaynıyor. Bu alan mükemmel bir hesperidin kaynağı.
Hesperidin ise çok güçlü bir iltihap baskılayıcı ve kolajen koruyucu.